Mantijų istorija

Mantijų istorija siekia XII - XIII amžius. Mantijų stiliaus formavimuisi didžiausią įtaką turėjo religiniai rūbai, nes viduramžių universitetai kilo iš religinių mokyklų.

Pradžioje mantijos nebuvo skirtos tik universitetų šventėms. Jos aukštosiose mokyklose buvo dėvimos kasdien, kadangi dažnai universitetų patalpos nebūdavo šildomos (ypač vakarų bei pietų Europoje) ir ilga mantija suteikdavo šilumos.

Kai kur mantijų dėvėjimas net buvo privalomas. 1321 m. Kambrijos universiteto statute buvo įtrauktas reikalavimas, kad visi daktarai, diplomantai ir bakalaurai dėvėtų mantijas. XIV a. keletas Anglijos koledžų taip pat nurodė, kad mantija yra oficiali apranga šiose aukštosiose mokyklose. Kembridže ir Oksforde netgi buvo griežtai, iki smulkiausių detalių, reglamentuota kaip mantijos turi atrodyti. Tik mantijų ir jų priedų spalvos nebuvo reglamentuojamos. XIX a. Jungtinėse Amerikos Valstijose spalvos buvo reglamentuotos.

Kai kuriuose Anglijos universitetuose netgi yra nustatyta kokie rūbai gali būti dėvimi po mantija.

Šiuo metu mantija per išleistuves dažniausiai dėvima JAV, Anglijoje bei kitose anglakalbėse šalyse. Prie šios tradicijos prisideda nemažai kitų Europos šalių universitetų. Ypač mantijos populiarėja vidurio ir rytų Europoje, kur ilgą laiką bet kokia Vakarų įtaka buvo ribojama.