Gilios tradicijos Jungtinėse Amerikos Valstijose

Amerikietiško stiliaus mantija

Mantijų dėvėjimo tradicija Amerikoje siejama su kolonijinio laikotarpio koledžų kūrimusi ir buvo stipriai įtakojama europietiškų papročių. Mantijų dėvėjimas koledžuose buvo privalomas iki pat pilietinio karo. Po to mantija tapo šventiniu rūbu, dėvimu per oficialias iškilmes. Tuo metu nebuvo nustatyta jokių mantijų išvaizdos standartų. 1893 metais buvo nuspręsta reglamentuoti mantijų išvaizdą. 1895 metais buvo nustatyta iš kokios medžiagos mantija turi būti siuvama ir kokia turi būti jos forma. Tuo pačiu buvo nuspręsta kokios spalvos turi būti puošybos elementai - šaliai, kepurių kutai ir tt. Skirtingos spalvos buvo pasirinktos norint atskirti specialybes, pvz. menai - balta, inžinerija - morkinė ir pan. (plačiau galite rasti čia anglų k.). Amerikietiškos mantijos, skirtingai nuo britiškųjų, yra uždaros priekyje - taigi daugiau panašios į šiuo metu plintančias Lietuvoje.

Amerikiečių tradicijoje kepurės privalo būti juodos. Jas dėvi tiek vyrai, tiek moterys visos ceremonijos metu. Vyrai privalo kepures nusiimti tik skambant nacionaliniam ar akademiniam himnui. Kepurės kuto perkėlimas iš vienos pusės į kitą, gavus diplomą, nėra sena tradicija ir ji nėra paplitusi labai plačiai. Tik keleto universitetų absolventai laikosi šios tradicijos, nes ji labai nepraktiška ceremonijai vykstant lauke ir esant vėjui.

XX a. viduryje dalis studentų JAV atsisakydavo dėvėti mantiją kaip "elito ženklą", bei protestuodami prieš karą Vietname ar afro-amerikiečių teisių suvaržymus, tačiau šiuo metu mantijų populiarumas vėl grįžo.