Mantija - Europos universitetų rūbas

Britiška mantija

Mantijų istorija Europoje prasideda viduramžiais. Tokia mantija, kokią ją žinome dabar, kilo iš Didžiosios Britanijos. Šioje šalyje yra nemažai skirtumų tarp įvairių mantijų tipų. Dažniausiai pačių mantijų, gobtuvų ir kepurių formos yra klasifikuojamos pagal Grovso akademinių rūbų klasifikatorių.

Viduramžiais kiekvienam studentui buvo privaloma kasdien dėvėti ilgą, į mantiją panašų, rūbą iš juodos ar kitos tamsios medžiagos.

Šiais laikais mantijos Anglijoje siuvamos iš juodos medžiagos. Kiekviena aukštoji mokykla turi savo tradicines spalvas, kurios naudojamos juodos mantijos papuošimams. Bakalaurų ir magistrų mantijos skiriasi rankovių forma. Dažnai kartu su mantija naudojamas į gobtuvą šiek tiek panašus elementas, kuris laisvai krinta ant nugaros. Kartais vietoje šio elemento naudojama į šalikėlį panaši apykaklė.

Britiškos mantijos dažniausiai būna atviros priekyje, todėl labiau primena apsiaustą. Kad tokia mantija nenukristų, naudojama juosta, kuri prisegama prie mantijos atlapo. Daugelyje britų universitetų šios juostos puošyba nurodo rangą (bakalauras, magistras ar pan.), arba tiesiog naudojama kaip puošybos elementas.

Keturkampė kepurė laikoma mokslo ir žinių ženklu. Jos centre tvirtinamas kutas, kuris būna juodos arba puošybai naudojamos juostos spalvos.

Kai kuriose kitose Vakarų Europos šalyse naudojami dar kitokie akademiniai rūbai, Prancūzijoje - togos, Portugalijoje - traje ir tt.